GPS Routes & Training Logs  Hnutí za přímou demokracii, člen evropské sítě NETWORK FOR DIRECT DEMOCRACY
Hnutí za přímou demokracii, člen evropské sítě NETWORK FOR DIRECT DEMOCRACY
 
  Přihlášení / Registrovat
ne 28.květen 2023, 18:00
Jazykové verze
Vyberte si jazykové rozhraní:

Czech English
 
Software
· MC Navi
 
Menu
· Domů
· Akce
· Ankety
· Banners
· Co je jinde
· Content
· Diskuzní fóra
· Downloady
· Galerie
· Kontakt
· Novinky
· Profil uživatele
· RSS
· Statistika
· Top
· Trasy
· Tréninkové logy
· Témata
· Vyhledávání
 
Kalendář
květen 2023
poútstčtsone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
 
Reklama
GPS Routes & Training Logs
GPS Routes & Training Logs
 
Kdo je přítomen
Právě je 16 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
 
Stories: Dětské vozíky za kola nesmí na silnice ani cyklostezky? 
Na iDnes vyšel článek, který tvrdí, že Dětské vozíky za kola nesmí na silnice ani cyklostezky. Resp. to tvrdí přímo ministr dopravy. Dokazuje to jen dvě věci. Za prvé, že je okurková sezóna a s nesmyslnými články se budeme setkávat ještě tak měsíc. A za druhé, že politici jsou naprosto odtržení od reality a místo toho, aby se chytli za nos a začali něco dělat místo handrkování mezi sebou, tak hájí nesmyslné zákony, které potřebují změnit nebo zrušit.

Že podle platné legislativy je provoz dětských vozíků u nás diskutabilní je jasné ze dvou paragrafů. Jeden říká, že za kolem lze tahat vozík, jehož šířka nepřesáhne 80 cm. To splňuje jen málo vozíků, z dvojmístných navíc jen jeden. Druhý paragraf pak říká, že člověk může jet na kole jen sám s výjimkou toho, když je kolo vybaveno dětskou sedačkou, pak může vést osoba starší 15 let osobu mladší 7 let. O jízdě ve vozíku tam nic není, takže se má rozumět, že co není povoleno, tak je zakázáno.

Jenže co to znamená? Snad že jízda ve vozíku je nebezpečná? NE - jen to, že zákonodárci jsou totálně odtržení od reality. Zatímco spousta aktivních lidí, kteří jen nechtějí sedět se svými ratolestmi doma u televizoru, tak pochopili, že kolo je prostředek, jak se dostat s dětmi do přírody. Pěšky to moc nejde, protože moc daleko nedojdete, s kočárkem se v přírodě moc nedá, protože má malá kolečka na nerovná cestě špatně jede, nést dítě několik kilometrů na zádech není to pravé ořechové - rovná se to přesunu vojáka s batožinou 20 kg na zádech za frontovou linií. Právě vozík za kolo je ideálním prostředkem. Jednak díky možnosti ho zapojit za kolo je možné dojet dále, má velká kola, takže snadno překonává nerovnosti, navíc může být odpružen a poskytnout tak dětem pohodlí. Navíc k většině vozíků lze připojit i přední kolečko a využít ho jako kočárek. Opět s výhodou, že má velká kola a snadno překonává nerovnosti. Naše rodina ho právě tak využívá i po cestách a necestách, kořenech, kamenech, kde se s ničím jiným dostat nelze. A v neposlední řadě skýtá vozík dětem ochranu před nepřízní počasí, protože je potah naimpregnovaný (případně ho lze naimpregnovat dodatečně) a tak do něj neprší. Prostě samá pozitiva. Tak co je na nich tak špatného?

Mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský tvrdí: "Vozíky za kola jsou pro děti nebezpečné. Dítě má hlavu i tělo s životně důležitými orgány v úrovni nárazníku auta a lehko by mohlo dojít k tragické nehodě." Ano, to je pravda. Ale proton jsou vozíky ve světle zářivé barvě, aby byly z dálky vidět. Proto jsou vybaveny odrazkami, proto mají další reflexní prvky (vzadu velký trojúhelník, po stranách reflexní pruh), proto mají vlaječku na dlouhé tyčce, aby se nemohl skrýt za jedoucím autem. Prostě je udělán tak, aby se dal těžko přehlédnout. Už to samo o sobě přispívá k bezpečnosti dítěte ve vozíku. A že je dítě v úrovni nárazníku auta? Když půjde pěšky, tak snad není? Je v podstatě stejně vysoko jako ve vozíku. Navíc nemá žádné ochranné prvky, není tak vůbec chráněné, tak jako ve vozíku. Ve vozíku je připoutáno tříbodovým bezpečnostní rámem, mnoho rodičů jim dává do vozíku i helmu, navíc je kolem něj pevný rám, který ho alespoň částečně chrání před okolím. Právě to připoutání je důležité, protože při nárazu něčeho do vozíku nebo převrácení vozíku je dítě ukotveno uprostřed rámu a s velkou pravděpodobností bude odmrštěn celý vozík, než že dítě dostane přímou ránu. Nezapomeňme další aspekt - který potvrdí snad každý majitel vozíku - podobně jako jsou řidiči velmi opatrní, když po silnici jde maminka s kočárkem, tak jsou opatrní, když vidí dětský vozík za kolo. Auta většinou objíždějí vozík i cyklistu obloukem a neriskují při předjíždění, jako se to děje, pokud jede cyklista sám nebo s dítětem v sedačce (což často nemusí být ani vidět). Navíc zodpovědní rodiče jezdí s vozíkem tak, že za vozíkem někdo jede a tak vozík není rozhodně na ráně. A pro ty, co to chtějí vidět "naživo", test nárazu automobilu byl proveden, takže si to klidně může každý na videu pustit.

Vraťme se ještě k argumentu toho, že je dítě nízko a může přijít přímo do kontaktu s automobilem. Jak je to s tažnou tyčí Trail Gator? Tam díte sedí na své malém kole, je taženo jiným kolem. O tom v zákoně není nic, tažení druhého kola tam také není výslovně zakázáno, každý sedí na svém kole, což je povoleno a dítě je v podstatě ve stejné výšce jako ve vozíku. Opět bez bezpečnostních prvků oproti vozíku. A co lehokola? Cyklista na nich leží a je ve stejné výšce jako vozík, opět má jen ten praporek. Ta jsou také povolena a nikdo proti nim nic nemá. Invalidé kupříkladu nemohou jezdit na ničem jiném, protože musí ležet a pohání kolo rukama.

A jaké jsou jiné možnosti vození dítěte na kole? Nás vozili rodiče do školky tak, že jeden seděl v sedačce za řidítkami a druhý v sedačce za sedlem. Samozřejmě bez helmy. Na kole tak jeli tři a nikomu to nevadilo. Sedačka bylo jen malé sedátko, ne jako dnešní sedačky, které se snaží chránit celé tělo, ruce a nohy dítěte, navíc s helmou. Takto si to ministerstvo představuje? To snad ne, sedačky tohoto typu se již ani neprodávají, neprodávají se již ani sedačky na řidítka či za řidítka. Jediná možnost je dětská sedačka, která se připevňuje za sedlo kola. Ta poskytuje jakž takž ochranu dítěti. Jenže kolo je díky vysokému těžišti nestabilní. Cyklista při slézání nemůže přehodit nohu přes sedlo, často se stává (a byl jsem toho svědkem), že cyklista kolo jen za řidítka neudrží a dítě padá, často přímo hlavou na zem. To samé, pokud cyklista nezvládne řízení a spadne. Proto je nutné dávat dítěti helmu kvůli ochraně hlavy, proto je nutné mu nohy přivázat do chráničů, aby nedošlo při pádu k jejich zlomenině. D9tě se navíc nemůže ani hnout, při spaní se mu hlava klátí ze strany na stranu, pohodlí žádné, zábava žádná.

Jakub Ptačinský navíc pochybuje, že si dítě užije výlet, při němž pár centimetrů nad silnicí "dýchá prach, výfukové plyny a občas jej trefí kamínek". To je další nesmyslný argument, který jen ukazuje, že dané problematice vůbec nerozumí. Jednak při jízdě po asfaltu se nepráší, při jízdě po trávě také ne, pouze za sucha po písčité cestě se práší, ale prach jde většinou od zadního kola pod vozík a jen částečně do vozíku. Navíc to lze řešit tím, že se dítěti zavře přední kryt případně nainstaluje protiprachová síťka. Kamínek už vůbec není třeba řešit, protože je dítě chráněno tak jako tak síťkou. A že dýchá výfukové plyny není chyba cyklisty, ale toho, že jsou auta v příšerném technickém stavu pouštěna na silnici. Polovina dnešních automobilů na naftu nemohou splnit v podstatě žádné limity na prachové částice, přesto tu jezdí a nikdo to neřeší. Ať si nejprve ministerstvo zamete před vlastním prahem.

A komfort dítěte? Do vozíku můžete dítěti dát hračky, když jsou tam dvě, tak se dokáží zabavit, mohou spát (a většinou také usnou, podobně jako v autě nebo v kočárku). Můžete jim tam dát jídlo a pití, takže netrpí žádnou nouzí. Ještě jsem neviděl dítě, které se do vozíku netěší. Naopak každá díte, když vidí vozík, tak do něj samo leze, i když jízdu v něm nezná. Samozřejmě při dlouhých cestách se tam dítě začne nudit, ale to je stejný problém jako v autě. Dá se řešit častými zastávkami, pokud zrovna nespí. Nic lepší zatím na převoz dítěte neexistuje a pochybuji, že někdo něco lepšího vymyslí.

Ale po pravdě řečeno - nerad s vozíkem na silnici opravdu jezdím. A po pravdě řečeno - vůbec nerad na kole po silnici jezdím. Není to problém kola, ale neohleduplností řidičů. Jistě, někteří cyklisté se také na silnici nechovají zrovna ukázkově, ale to prostě vyplývá z povahy lidí. A také to vyplývá z toho, že občas to prostě jinudy než po silnici nejde. Staví se zbytečně cyklostezky za mnoho miliónů, přitom by stačilo vzít traktor s radlicí, shrnout vrchních 5 cm drnů a vysypat jemným štěrkem a uválcovat. A máte tak 1000x více cyklostezek postavených za pár dní, které budou většině cyklistů stačit.


Takto si to ministerstvo představuje?

Zatímco si tedy cyklisté problémy řeší sami a nespoléhají se na to, až to za ně stát vyřeší, tak ministerstvo dopravy se ukazuje jako nekompetentní a ještě s názory, které hraničí s hloupostí. Chápu, jak tento naprosto účelový článek vznikl. Novinář podal dotaz mluvčímu, ten mu rovnou odpověděl nějaký názor, který ho první napadl, místo toho, aby se problematikou vůbec někdo zabýval. Ministerstvo by mělo vyslechnout rodiče, kteří vozíky používají, proč je používají. Sám ministr by si měl sednout na kolo, zapojit si vozík a vyzkoušet si to. A zeptat se také dětí, jestli se jim tam líbí. Jenže když tam málokterý ministr vydrží dále než pár měsíců, tak se asi nikdy legislativa nezmění, protože ministr musí řešit milióny kolem staveb dálnic a jiných silnic a cyklostezek. A podle toho, jakým způsobem se u nás tyto stavby řeší a kolik u nás stojí, si asi nikdo nedělá iluze, že u nás dojde ke zlepšení čehokoliv. Všichni jen před volbami naslibují hory doly, ale při zpětném pohledu toho moc vidět není.

Uveřejněno v st 13.červenec 2011, 23:08 od Mike
Příbuzná témata:

Travel/Safety

Odpovědět na téma
Autor Zpráva
Petr
Anonymní







PříspěvekZaslal: st 03.srpen 2011, 9:44 Dětské vozíky za kola nesmí na silnice ani cyklostezky? Odpovědět s citátem Návrat nahoru

Ahoj, díky za článek, 100% souhlas Smile. Vozík máme a používáme (Burley D Lite) aktuálně pro 5 ti měs. synka v kombinaci a autosedačkou. Zkušenosti perfektní. Ve spoustě diskusí pod články, kterých se za poslední měsíc vyrojily desítky není možné nevšimnout si zajímavé charakterstiky - většina negativních až agresivních reakcí s nesmyslnými argumenty (nebezpečnost, prach, smog, nepohodlí pro dítě pochází evidentně od lidí, co o tom nevědí zhola nic, na kole ujedou ročně v lepším případě celkem 100 km, vozík viděli jednou z 50 m na 10 vteřin, ale jsou prostě nejchytřejší. Dumám nad tím, proč se kdejaký dement musí vyjadřovat ke všemu od vozíků, přes problematiku horozelectví nebo projekt Národní knihovny až po jadernou energetiku, aniž má elementární povědomí o diskutované problematice. Je to typicky "česká" vlastnost ? Hojí si tím nějaký mindrák zneuznanosti vlastní výjimečnosti ? Nevím. Je mi z toho smutno...
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:       
Odpovědět na téma
Přihlášení
Přezdívka

Heslo

autopřihlášení
Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 
Příbuzné odkazy
· Více o Travel/Safety
· Novinky od Mike


Nejčtenější článek o Travel/Safety:
Dětské vozíky za kola nesmí na silnice ani cyklostezky?

 
Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosíme, udělejte si čas a ohodnoťte tento článek:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Ucházející
Špatný


 
Předvolby

 Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

 
Powered by phpBB-nuke. All rights reserved. Stránka generována 0.604 vteřin, 40 SQL dotazů.