GPS Routes & Training Logs  Hnutí za přímou demokracii, člen evropské sítě NETWORK FOR DIRECT DEMOCRACY
Hnutí za přímou demokracii, člen evropské sítě NETWORK FOR DIRECT DEMOCRACY
 
  Přihlášení / Registrovat
ne 28.květen 2023, 17:58
Jazykové verze
Vyberte si jazykové rozhraní:

Czech English
 
Software
· MC Navi
 
Menu
· Domů
· Akce
· Ankety
· Banners
· Co je jinde
· Content
· Diskuzní fóra
· Downloady
· Galerie
· Kontakt
· Novinky
· Profil uživatele
· RSS
· Statistika
· Top
· Trasy
· Tréninkové logy
· Témata
· Vyhledávání
 
Kalendář
květen 2023
poútstčtsone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
 
Reklama
GPS Routes & Training Logs
GPS Routes & Training Logs
 
Kdo je přítomen
Právě je 17 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
 
Stories: Bezpečnost naruby 
Je již folklórem, že politici pod záštitou něčeho užitečného přijímají zákony, které dělají pravý opak. Funguje to tak jak s emisemi CO2, tak s fotovoltaickými elektrárnami, tak třeba s bezpečností na silnicích. Pod záštitou bezpečnosti jsou přijímány zákony, které mají jediný cíl - vybrat od daňových poplatníků více peněz. Vše naruby.

První věc naruby je bezpečnost kolem škol. Jediné co se udělalo, je instalace retardérů, které sice zpomalují vozidla, ale také značně zvyšují emise, takže kolem školy je smrad a naše děti dýchají směs kouře a jedovatých uhlovodíků. Někdy stojí před školou nějaký dohled, což ale většinou ani není policista. Řidiči by se měli naučit, že kolem školy mají dbát zvýšené opatrnosti, má tam být snížená rychlost třeba na 30 a toto tvrdě vyžadovat! Tedy postavit tam policisty, měřit tam klidně obden, aby řidiči věděli, že jakmile zde poruší pravidla nebo pojedou neohleduplně, budou téměř vždy chyceni. Je to svatostánek, kde se má řidič chovat co nejopatrněji a nejohleduplněji. A jaké je realita? Před přechodem u školy je retardér, řidič zabrzdí těsně před retardérem, pak přejíždí retardér a věnuje se jeho přejíždění, místo aby sledoval přecházející chodce. Když přejede retardér, tak se chce rozjet, ale zjistí, že tam chtějí přecházet chodci, takže zase brzdí. Chodec si není jistý, co řidič udělá, protože s řidičem nemá oční kontakt, protože řidič kouká na retardér a přemýšlí, jak nejlépe ho přejet. Takže tam stojí, místo aby přecházel, protože se bojí, že ho řidič přehlédne. Na tomto místě mají stát policisté, a nejen stát, jakmile uvidí nějakého neohleduplného řidiče, hned ho zastavit a pokárat dle situace. Často i slovní domluva stačí a mnohdy je lepší, než přímo pokuta. Policisté si tím získají respekt a opravdu naplní jejich slogan "pomáhat a chránit."

Jenže tam ty policisty vidíte zřídkakdy, maximálně ráno kolem osmé a pak se vytratí. Kde ti policisté jsou? Jsou na konci obce na výpadovce, schováni za křovím, kde měří řidiče, kteří pár metrů před koncem obce, kde mají rozhled na stovky metrů před sebe, to nevydrží a již na to šlápnou a překročí rychlost. Ano porušují předpisy, ale nikoho tam neohrožují. Jenže - dnes už ani tam policisté nezastavují. Postaví tam radar, ten automaticky fotí a zaznamená přestupek. opět zde není žádný výchovný prostředek - protože policista na místě auto nezastaví, tak o tom řidič ani neví. Kdyby ho zastavil a v klidu mu vysvětlil, že i tam je nutné jet pomalu, tak by se řidič chytl za hlavu a v té hlavě by mu to zůstalo. Jenže místo toho řidič jede dál a domů mu přijde předvolání, které ho akorát naštve a ještě zvýší nedůvěru v policii.

A jak v praxi vypadá vymáhání takto zaznamenaných pokut? Často se stane, že řidič není na fotografii z radaru vidět, takže majiteli vozu přijde domu asi za dva týdny předvolání na policii, že automobil v jeho vlastnictví se ve zmíněnou dobu provinil proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a aby majitel přišel k výslechu. Na předvolání je jen čas, ale není tam místo. Například přijde "10. listopadu 10:32 v Praze 5". Pamatujete si, kde jste byli před dvěma týdny v uvedenou dobu? Asi málokdo. Asi za měsíc (což je definováno v pozvánce) od zaznamenání přestupku se dostavíte na polici a tam Vám policista ukáže záznam přestupku, tam Vám dokonce konečně sdělí, že přestupek byl v nějaké ulici, ale kterou jménem neznáte, policista také ne a stále nikdo neví, kdo v tom autě opravdu seděl. Ani samotný majitel, protože knihu jízd není povinen vést. Mapu sebou nikdo nemá, takže majitel vozidla si buď vzpomene, ale pokud neví, tak podle práva musí říci, že neví, protože jinak by se dopustil křivé výpovědi. Buď zaplatí na místě pokutu nebo to policista postoupí do správního řízení s výhrůžkou, že tam pokuta bude větší, navíc se platí ještě samotné řízení. Doma majitel možná zjistí, kdo v uvedenou dobu v autě seděl, ale pravděpodobně ho nepráskne, což ani nemusí. Odkáže na to, že auto řídila osoba blízká a její jméno nesdělí. A jelikož není na fotce nikdo vidět, úřednice řízení ukončí (po několika výhrůžkách, které mají majitele zlomit k výpovědi), je promrhána spousta času nejen majitele vozidla, ale i úředníků. Celého procesu se tak účastní několik lidí, kteří nad tím stráví spoustu času, vydělá akorát pošta za doručování zásilek. Jak by to mělo být správně? Hned na silnici policista auto zastaví, řidiči domluví a případně mu dá pokutu. Mělo by to největší výchovný účinek. A bylo by to asi i nejlevnější. Jenže o výchovu řidičů nejde. Jde jen o peníze a o to, načapat co nejvíce lidí, když udělají chybu.

Ostatně jen kvůli penězům byla teď přijata novela silničního zákona o tom, že provozovatel vozidla má zajistit to, že řidič nebude konat přestupky. Novele se říká "zákon proti osobě blízké". A pokud kdokoliv v jeho autě spáchá přestupek, provozovatel vozidla zaplatí tučnou pokutu - správně by se měla nazývat odpustek, protože o nic jiného se nejedná. Místo toho, aby policisté konali svou práci, jsou majitelé nucení dělat tu práci za ně a pokud to nezvládnou, jsou za to pokutováni. Proč si platíme daně a proč si platíme policii? Abychom zaplatili státu více peněz, jiný důvod to nemá.


Raději zadarmo obcí, než za poplatek po dálnici
Zdroj obrázku: idnes.cz

Dalším nesmyslem proti bezpečnosti je vybírání mýtného na dálnicích. V podstatě vybírání jakéhokoliv poplatku za použití dálnic, ať už mýtného nebo za dálniční známky. Má to jediný výsledek, že pokud to jde, tak raději hlavně kamióny použijí cestu mimo dálnici, aby ušetřily. Cílem státu by naopak mělo být, aby kamióny a auta jezdily po dálnici, aby nejezdily po okreskách a ve městech lidem pod okny. Když už mýtné pro kamióny, tak hlavně po menších silnicích, které vedou skrz obce. Znečišťují ovzduší a jsou nebezpečné. U aut to platí stejně - raději ať jedou po dálnici okolo města, než centrem. Dálniční známka je jen tahání peněz z jejich peněženek, které navíc nemá žádnou souvislost s tím, kolik toho auto po silnici vůbec najezdí. Navíc - ať už jede auto po silnici nebo dálnici, opotřebovává ji stejně a na údržbu je potřeba v podstatě stejně peněz. Nebo spíše naopak - především kamióny ničí silnice nižších tříd více, protože na takovou zátěž nejsou tyto silnice stavěné. Navíc jsou většinou úzké a kamióny se spolu vyhnou jen těžko, najíždí až za krajnici, která se láme a propadá. Stojí to nakonec ještě více peněz. Vyšla dokonce studie, že vybírání mýtného na silnicích nižších tříd bude ztrátové. Ale to zase souvisí s tím, že stát nesmyslně nechal postavit na dálnici mýtné brány, místo aby sáhl po satelitním systému. Kdyby tenkrát vybral tuto variantu, tak by zavedení nic nebránilo a nestálo by to skoro nic. Takže pánové politici - jestli Vám jde o bezpečnost a lepší život lidí, zrušte dálniční známky a když už mýtné, tak ho zaveďte plošně, ne jen na dálnicích. A mýtné na silnicích nižších tříd by mělo být mnohem dražší než na dálnici. A potrestejte ty, kteří rozhodli o stavbě mýtných bran. Bylo to nekoncepční rozhodnutí.

Když už jsme u dálnic, tak policisté si na hlídání dálnic kupují silné vozy, kterými mají honit "piráty". Pomineme-li vůbec hloupý výraz pirát (tedy někdo, kdo okrádá cestující, ne ten, kdo jezdí rychle), tak vůbec nápad honit rychlé řidiče po dálnici je hloupý. Policie má spoustu jiných možností, které jsou mnohem účinější a bezpečnějších. Opět stačí radar a o kus dále hlídka, která auto navede mimo dálnici a tam ho "zpracuje". Nechápu, proč chtějí policisté tyto lidi honit po dálnicích a tam je zastavovat, když to nedělají ani ve městě. Nezdá se Vám to trochu protichůdné? Tam kde zastavovat mají, tak to nedělají, místo toho se honí po dálnici v rychlých autech s těmi, kteří je mají ještě rychlejší. Nehledě na to, že taková džungle to u nás na dálnici zase není, není to tu samý "pirát", který vytlačuje jiné ze silnice. Tyto případy se jistě stávají, ale stávají se méně často, než třeba vraždy. Jde v podstatě jen o mediální masáž, kterou vyvolávají nejen novináři, ale i ministerstvo a policisté.

Dočkáme se někdy toho, že policisté se budou těšit vážnosti a oblibě? A že budou naplňovat svůj slogan "pomáhat a chránit"? Rozhodně to není vina řadových policistů, u těch si naopak troufnu tvrdit, že jsou to slušní lidé, ale koncepce dopravy a dopravní policie je zcela špatná. Zcela naruby. A to je vizitka těch, kteří tyto rezorty řídí - ministrů, politiků a vedení policie.

Uveřejněno v pá 07.říjen 2011, 8:37 od Mike
Příbuzná témata:

Travel/Safety

Odpovědět na téma
Přihlášení
Přezdívka

Heslo

autopřihlášení
Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 
Příbuzné odkazy
· Více o Travel/Safety
· Novinky od Mike


Nejčtenější článek o Travel/Safety:
Dětské vozíky za kola nesmí na silnice ani cyklostezky?

 
Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosíme, udělejte si čas a ohodnoťte tento článek:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Ucházející
Špatný


 
Předvolby

 Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

 
Powered by phpBB-nuke. All rights reserved. Stránka generována 0.325 vteřin, 35 SQL dotazů.